Šungit

Šungit je jediný nerost na Zemi obsahující fullereny. To je typ molekulární formy uhlíku s atomovým číslem C60. Pro svou zvláštní strukturu mají fullereny řadu jedinečných fyzických a chemických vlastností. Fulleren je nejvýkonnější a dlouho působícím antioxidant a zároveň univerzální sorbent.

Výzkum
Za objev fullerenů získali vědci v roce 1996 Nobelovu cenu. Grigorij Andrievskij, doktor bioorganické chemie, byl jedním z prvních ruských vědců (pracoval v Institutu terapie Ukrajinské akademie lékařských věd), který dokázal, že specifické vlastnosti šungitu jsou způsobeny přítomností fullerenů. Jeho cílem byl výzkum léčivé vody, která vyvěrá z šungitových ložisek na severozápadě Ruska.
Na základě svého výzkumu tvrdil, že voda procházející šungitovými ložisky u Oněžského jezera je obohacována fullereny a že vodné roztoky přírodních fullerenů patří mezi nejsilnější dnes známé antioxidanty. Tyto přírodní fullereny mají schopnost snižovat koncentraci volných radikálů jako žádný jiný antioxidant a jejich působení je silnější a dlouhodobější. Grigorij Andrievskij také dospěl k závěru, že přírodní fullereny normalizují buněčný metabolismus, stimulují regeneraci tkání, zvyšují odolnost buněk organismu, mají protizánětlivé vlastnosti a působí proti toxinům v těle.
Moderní testy potvrdily antibakteriální vlastnosti šungitu a od 90. let 20. století se v Rusku komerčně používá jako prostředek k čištění vody, kdy údajně odstraňuje kontaminanty, jako jsou bakterie (a další mikroby), dusičnany, těžké kovy, pesticidy, těkavé organické látky, léčiva, chlor a fluorid. Také čistí vodu od ropných produktů, amoniaku, těžkých kovů a železité přísady. Šungit má schopnost odstranit z energetické paměti vody jakékoliv informace o látkách, jež se v ní dříve nacházely, mění její informační strukturu, obohacuje vodu stopovými prvky důležitými pro organismus a aktivuje ji.

Jak připravit šungitovou vodu
Vložte 350gr šungitu do 3 litrů čisté vody, ideálně do skleněného džbánku. Baktericidní účinek se projeví už po 30-40 minutách,  tehdy už je možné vodu pít. Ideálně mají být kameny naložené 24 hodin, maximum jsou tři dny. Nádobu nezakrýváme.
Šungitovou vodu přeceďte a můžete popíjet až tři dny, nedoporučuje se dávat šungitovou vodu do chladničky. Po přešvihnutí maximální doporučené doby začne voda své účinky ztrácet.

Šungitovou drť můžete v nádobě nechat a opakovaně ji zalévat novou vodou. 
Chcete-li si vzít šungitovou vodu s sebou, stačí mít několik kousků v láhvi a vodu můžete během dne jednoduše doplňovat.

Šungitovou vodu můžete využít i na vaření, přípravu kávy a čaje, v kosmetice, nebo na koupání.
Šungitovou koupel si připravíte napuštěním vany teplou vodou, do ní vložíte asi 300gr šungitu (ve vhodném propustném pytlíku nebo sítku) a ponoříte se asi na 15 minut. Tuto koupel můžete dělat obden, ne častěji.

Jak připravit šungitové kamínky do vody po zakoupení
Šungitová drť se skládá z neleštěných kamenů v surové podobě. Kameny jsou obaleny šungitovým prachem, který při prvním použití způsobuje černý povlak na hladině vody nebo na vašich rukou. Proto před prvním použitím kameny pořádně properte ve vodě, aby tolik nebarvily. Pak naložte hrst dobře omytých kamenů do nádoby s vodou (nejlepší je skleněná karafa) a nechte odstát.

Čištění a údržba šungitu
Jednou za 2-3 měsíce můžete šungit ponořit do roztoku připraveného z jedlé sody, kuchyňské soli, nebo octa na 2-3 hodiny, poté pořádně omýt vodou. Šungit lze takto regenerovat (obnovit jeho původní vlastnosti). 

Obyčejně se po půlroce až roce šungit vyměňuje za nový, protože se předpokládá, že přenos fullerenů se postupem času snižuje. Šungit aktivuje vodu také rezonancí (energeticky) a tato schopnost není nijak časově omezena.
Staré kamínky nikdy nevyhazujeme, nasypeme je do květináčů, nebo do zahrádky.

Šungit proti elektromagnetickému záření
Další vědecky prokázanou schopností šungitu je pohlcování v prostoru se šířících vln elektromagnetických polí různé povahy. Například elektromagnetické pole, nebo geopatogenní záření. Zdrojem EMP jsou téměř všechna elektrická zařízení, která jsou spojena s každodenním životem člověka. Proto lidé dávají šungit nejčastěji do blízkosti zdroje EMP, nebo na místo, kde tráví nejvíce času. Šungit se dá také sypat pod postel, nebo pod polštář, myslete však na to, že černí a zvolte vhodný obal, nebo nádobu.

Šungit není lék, nic neléčí, nezlepšuje zdravotní stav, nechrání před vznikem nemoci, nenahrazuje péči lékaře. Pokud máte zdravotní potíže, obraťte se na odborníka.

Zdroj tvrzení o vlastnostech šungitu a studie: zde, zde.